KONTAKTY

Bc. Věra Sochorová
č. p. 296
675 01 Vladislav
tel: +420 734 857 093
napište nám
IČ: 675 42 361
DIČ: CZ7858144723

NOVINKY

arr3***Věrnostní systém***Vážení a milí zákazníci a zákaznice, návštěvníci našeho e-shopu. Máme pro vás báječnou...

ANKETA

Uvítali byste možnost volby vlastní délky klubíčka? (od 200 do 5000m u 3nitky / 3750m u 4nitky)

určitě ano 52% ne, vyhovují mi přednastavené délky 16% je mi to jedno, nenakupuji Klubíčka snů 15% 17%

Na co se ptáte

Vážení zákazníci, děkuji za vaši návštěvu našeho e-shopu.

Rozhodla jsem se zde vložit odpovědi na nejčastější otázky, týkající se výběru správného klubíčka a pomůcek (jehlic, háčků), tak snad Vám to trochu pomůže v orientaci.

Co znamená počet nitek?

Klubíčka tohoto druhu jsou vyráběna tak, že jsou složena z určitého počtu vláken, která však nejsou stáčená do sebe (jak známe z většiny běžných klubíček), řekněme, že se podobají třeba přízi Elian Nicky od VSV nebo Light Cotton od Drops. Nitky zkrátka běží celým klubíčkem vedle sebe a postupně se díky navazování malinkými uzlíky tvoří barevné přechody.

Takže u 3-nitky vedle sebe poběží v klubíčku 3 vlákna, u 6-nitky těch vláken poběží 6. Lurexová či viskozová vlákna se většinou nepočítají za samostané vlákno, jsou velmi tenké. Výjimkou jsou tzv. třpytivé příze (Glitzergarne), která jsou stejně silná, jako klasická směsová vlákna a počítají se jako samostatné vlákno, tzn. když budete mít 3 nitky klasické příze a 1 nitku lesklé příze, vznikne vám 4-nitka.


Chci klubíčko s určitou barvou venku a určitou uvnitř, je to možné?

Klubíčka jsou vyráběna tak, aby je bylo možné odmotávat zevnitř i zvenku. Takže je úplně jedno, jestli obdržíte klubíčko namotané dle vašeho "přání" či namotané opačně. Výjimku tvoří pouze "šátková" varianta klubíček, kde je pořadí barev jednoznačně dané vašimi požadavky (odmotává se zevnitř). Totéž platí i u klubíček ve variantě "tam a zpět", která je vždy tvořena od nejsvětlejší barvy (tedy nejsvětlejší barvu máte jak uvnitř tak venku). Pokud chcete opačné pořadí barev, je potřeba toto poznačit v objednávce.

 

Jakou velikost háčku/jehlic zvolit?

U některých výrobců je doporučovaná velikost "náčiní" uvedena přímo v popisu daného klubíčka.

Obecně se doporučuje na klasické/plnější úplety velikost odpovídající počtu nitek v klubíčku, tedy 3-nitka - jehlice/háček č. 3, 4-nitka - jehlice/háček č. 4 atd. Max. vždy tak o 0,5 čísla větší, podle toho, jak moc utahujete.

Na krajkové úplety, které mají být lehké a vzdušné je možné použít velikost háčku/jehlic jakoukoliv větší, podle toho, jak se Vám bude úplet líbit a jak vám to bude vyhovovat co do "krajkovatosti".

V některých případech můžete použít jehlice či háček o půl čísla menší, než je doporučovaná velikost, zvlášť, když potřebujete pevný a silný úplet (setkala jsem se s tím, že 5-nitku pletli na jehlicích č. 3 a 3,5), např. na zimní svetr.

 

Chci si udělat šátek...

Velikost klubíčka na šátek záleží především na tom, zda to bude šátek pletený nebo háčkovaný, zda bude vzor plnější nebo krajkový a jak velkého šátku chcete dosáhnout.

Pokud chcete šátek pletený, pak se doporučuje zhruba 500-550 metrů a šátek má střední velikost (kolem 150-160 cm na nejdelší straně).

U háčkovaných věcí je spotřeba obecně větší (zhruba o 1/3), takže z klubíčka s návinem 500m uháčkujete krajkový šátek s nejdelší stranou kolem 130-140 cm. Na střední šátek (150-160 cm nejdelší strana) nebo šátek s plnějším vzorem se nejlépe hodí klubíčko s návinem kolem 750-800m. Na opravdu velký šátek (180 a více cm), do kterého se zabalíte, je nejvhodnější použít klubíčko s návinem kolem 1000 metrů. (platí pro 3-nitky)

Důležitý je také počet nitek - čím více nitek, tím menší je potřeba návin na stejnou velikost šátku, jako u nižšího počtu nitek... Takže ze 750 metrů 4-nitky uděláte zhruba stejně velký šátek, jako z 1000 metrů 3-nitky.

 

Chci si udělat tuniku, top, šaty, svetr - prostě cokoliv trochu většího...

Zde se určuje budoucí spotřeba velice těžko, protože záleží na mnoha faktorech, jako je vzor, velikost, délka, pletený či háčkovaný, s rukávy či bez nich, pletení/háčkování do kruhu či na díly...

Máme vyzkoušeno, že z 1000 metrů 3-nitky se dají uháčkovat rovné krajkové šaty ke kolenům vel. 38. Z 900 metrů 3-nitky uháčkujete plným vzorem top vel. 38/40. Z 1200 metrů 5-nitky uplete pánský svetr vel. 48-50.

Pokud budete plést či háčkovat podle nějakého návodu, většinou je uvedena spotřeba v gramech a velikost použitého "náčiní" pro danou velikost. Nejjednodušší tedy je přepočítat si uváděnou gramáž na metry při použití stejné velikosti háčku či jehlic. POZOR NA SLOŽENÍ PŘÍZE - ve 100g akrylu je mnohem více metrů, než ve 100g klubíčka z bavlny (3-nitka: 100g akrylu=800m / 100g směsi=500m). Bavlněná směs Klubíček snů (bavlna/polyakryl) je někde mezi oběma "extrémy". Setkali jsme se i s klubíčky směsi, kde 100g=800m 3-nitky.

U většiny návodů je uváděna i velikost zkušebního vzorku, takže je vhodné udělat si vlastní zkušební vzorek na vámi použitou přízi a velikost dle návodu si přepočítat (buď použít větší či menší "náčiní", jak většina návodů radí - nebo si zvolit návod na větší či menší velikost, která rozměrově odpovídá vámi požadované velikosti) na vaši velikost.

Obecně bych doporučila min. 800-1000 metrů na různé tuniky, topy, šaty či halenky bez rukávů (vel. 38) vyráběné "do kruhu". U oblečení, které budete tvořit "na díly", minimálně 500m na jeden díl (vel. 38). Klubíčka snů jsou vyráběna s pomocí elektronického metru, takže rozdíl mezi délkami úseků jednotlivých klubíček může být jen několik centimetrů, proto se nemusíte bát, že by vám na sebe barvy v jednotlivých dílem při sešívání nenavazovaly.

Na rukávy vyrábíme speciální rukávová (mini) klubíčka v návinech 200m, 250m nebo 300m, ve kterých je stejný průběh barev jako na klubíčkách na tělo (některé varianty však vzhledem k náročnosti "navazování" barev a délce návinu vyrobit nelze). Je možné také objednat si jednobarevné klubíčko s návinem 500m (barva dle barvy, kterou plánujete na svém budoucím svetru mít u obličeje) a z něj rukávy vyrobit.

Podařilo se mi objevit "tabulku" spotřeby u jednoho výrobce na základě zkušeností zákaznic:

svetr/cardigan (spotřeba bez rukávů):

vel. S/M - 750-900m

vel. M/L - 900-1100m

vel. L/XL - 1100-1400m

vel. XL/XXL - 1400-1600 m

dětská čepice 1x200m, dospělácká čepice 1x300m