Návod - Jasmínový/hvězdičkový vzor

 

Skladem: 1 000 000,00 ks
Číslo produktu: KS/návod/jasmín

Návod na jasmínový/hvězdičkový vzor

 

Na výrobu nákrčníku na dvě omotání kolem krku (osmičku) postačí návin 750m 3nitky. Nákrčník má délku cca 120 cm a výška vychází zhruba kolem 20 cm. Na dětský nákrčník samozřejmě můžete použít klidně návin 500m.

Na výrobu čepice doporučuji alespoň 350m 3nitky. Vzorek je docela žrout příze. Na dětské čepice bych doporučila 250m 3nitky. Samozřejmě záleží na velikosti, na čepici pro miminko s přehledem určitě postačí 200m.

Vzhledem k tomu, jak je příze tenká doporučuji háček č. 4 a vytahování nitky na tvorbu pecičky max. do výšky cca 1 cm, protože jinak to nevypadá vůbec dobře. Menším háčkem by byly pecičky zase příliš malé a vzorek by příliš nevynikl.

Na nákčník jsem vycházela ze 2 různých videonávodů na youtube, ze kterých jsem si z každého vzala to, co mi nejvíce vyhovovalo, aby byl výsledek takový, jaký jsem chtěla...

Základní vzor je krásně vysvětlený zde (i když na YouTube najdete spoustu dalších návodů v ruštině i angličtině - stačí si zadat Jasminmuster, jasmine stitch, "zvjozdočki" apod., tento mě ale zaujal nejvíc a připadal mi zde nejlepší způsob "zakončování" jednotlivých peciček a jejich skupin):

https://www.youtube.com/watch?v=EtHEFZ3dvbw&list=LL90H_pShIg7FEk3uj5IO_EA&t=902s&index=16

Pro háčkování do kruhu (vcelku bez sešívání) jsem využila způsob napojování jednotlivých řad dle tohoto videa (vzor je podobný, ne úplně stejný, ale způsob začínání a ukončení řady se dá aplikovat i na naše "kytičky" - tedy začínat řadu skupinou 2 peciček a ukončovat řadu 1 příčnou pecičkou) - ukázka spojování je až od zhruba od 30. minuty:

https://www.youtube.com/watch?v=N95auDqMeVQ&list=LL90H_pShIg7FEk3uj5IO_EA&t=1794s&index=10

Poslední pecičku v řadě jsem nezakončovala celou, ale přidržela jsem si "protahovací" očko (na háčku jsou 2 očka) a pevným okem do vrcholu první dvojice na začátku řady jsem všechna očka spojila. Další řadu jsem zahájila 1 řet. okem a dále opět pokračovala skupinou 2 peciček.

Háčkujete tak dlouho, dokud vám vystačí příze.

Co se týká čepice, můžete využít několik způsobů podle "střihu".

Můžete uháčkovat dle základního vzoru a postupu na nákrčník "tunel" v délce obvodu hlavu, který v horní části stáhnete. Na začátku můžete zpevnit lemem z reliéfních sloupků... Tento způsob se docela dobře hodí na přepadlé čepice, tzv. "homelesky".

Nebo můžete využít návodu na baret/čepici, který je krásně vysvětlený včetně nákresu "přidávání" v tomto ruském videu, ze kterého jsem při výrobě čepice vycházela i já (ve videu jsou i anglické titulky a samotné vysvětlení k čepici začíná zhruba v 6. minutě, předtím paní ukazuje, jakou přízi používá a kde a jak ji objednává):

https://www.youtube.com/watch?v=b0wV8Is_OYA&index=2&list=LL90H_pShIg7FEk3uj5IO_EA&t=370s

Doporučuji v každém případě placku na čepici dělat zhruba o 1 cm menší, než je požadovaný průměr placky dle základní vzorce na obvod hlavy (tedy obvod hlavy : 3,14 (neboli "pí")), vzorek má tentenci se ještě nějakou dobu po ukončení placky "rozšiřovat". Paní má v nákresu pěkně vysvětleno přidávání, doporučuji si video zastavit a nákres si pomocí "výstřižku" nebo "print screenu" vyfotit, či si ho přepsat do slovního popisu, pokud Vám to tak více vyhovuje.

"Přidávácí" část (tedy placku) doporučuji zpracovávat podle videa, v rovné části už můžete použít klasický systém zahajování a ukončování řady z druhého videa (háčkování beze švů), tedy na začátku sháčkovat 2 pecičky (stříšku), na konci 1 (příčnou) pecičku.

Pokud máte jakékoliv dotazy, něco se vám nezdá, nebo nevychází, klidně se ozvěte do mailu nebo do chatu nebo zavolejte, určitě se s tím spolu nějak popereme :-)